Tipy na výlety

Zřícenina hradu Rabštejn

Zřícenina hradu Rabštejn leží v Hrabětické hornatině, 2 km severně od Bedřichova, na svahu horského hřbetu svažujícího se do údolí říčky Oskavy. Hrad Rabštejn byl nejvýše položeným hradem historické Moravy. Z vlastního hradu se zachovaly jen nepatrné zbytky zdí, jimiž se procházelo do hradního dvoru, zbytky okružního zdiva předhradí a stopy hradního příkopu. Dnes je vše jen stěží rozeznatelné a zarostlé lesem.
Zřícenina hradu leží na území přírodní rezervace Rabštejn s výměrou 20 ha. Nejstarší dřeviny v lením porostu dosahují věku přes 200 let. V bohatém bylinném podrostu jsou zastoupeny i některé vzácné a ohrožené druhy rostlin.
Na území přírodní rezervace se nachází řada izolovaných skal dosahujících výšky až 40 m.. Skály na Rabštejně jsou největší lezeckou oblastí na severní Moravě. Horolezecké terény jsou tvořeny dvěma shluky skal:
– přední skály ( výška skal 15 – 20 m )
– zadní skály ( masív s troskami hradu a výškou cca 37 m )
Horolezectví je zde povoleno celoročně.

Jak se k nám dostanete

Autem – z Jeseníku po silnici I/44 (směr Šumperk) do Bělé pod Pradědem, zde odbočte doleva na II/450 a pokračujte přes Vidly pod Pradědem do Karlovy Studánky, kde pokračujte bez odbočování po II/455 přes Malou Morávku do Rýmařova, dále po silnici I/11 na sedlo Skřítek, odtud po lesní cestě k chatě Rabštejn. Vjezd na lesní cestu je možný jen s vyřízeným povolením lesní správy.
Autobusem – autobusová zastávka Oskava, Bedřichov (autobusové linky Rýmařov, Uničov) , nebo autobusová zastávka na sedlu Skřítek (autobusové linky Šumperk, Rýmařov,  Bruntál), dále pěšky po turistických značkách
Vlakem – vlakové nádraží Rýmařov, Šumpek, Bruntál, Uničov, dále pokračujte autobusem

Nepřehlédněte